به گزارش آذرباخیش ، رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خوی، به مناسبت هفته سلامت به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این شهرستان، پیرامون هفته سلامت و شعار «پوشش همگانی سلامت برای همه، در همه جا»، به تبیین مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه سلامت جامعه و تحول نظام سلامت پرداخت و گفت: مفهوم شعار امسال در برگیرنده اجتماعی شدن نظام سلامت می باشد و این مفهوم بدین معنی است که شناخت، سازماندهی، توانمندسازی و بکار گیری منابع انسانی، مالی و فیزیکی خارج از بخش سلامت، در کنار منابع داخل این بخش، در جهت اصلاح مدیریت نظام سلامت به منظور تامین و ارتقای سلامت فرد، خانواده و جامعه می باشد. همچنین ضرورت اجتماعی شدن سلامت این است که مردم با سبک زندگی درست، آشنا شده و این امر راهکاری برای کاهش هدررفت بخش قابل توجهی از منابع مالی و هزینه های درمانی است.

 

وی در رابطه با موفقیت های طرح تحول نظام سلامت اظهار کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت، یکی از طرح های بسیار مهم در طول انقلاب اسلامی است که به نوعی با منویات مقام معظم رهبری مطابقت داشته است. این طرح از ۱۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۳ شروع شد و اجرای آن همچنان ادامه دارد. در این راستا دانشکده علوم پزشکی خوی نیز در اجرای این طرح همسو با سایر شهرهای کشورمان موفق بوده و دستاوردهای مهمی در این زمینه داشته است، به طوری که حدود ۲۱۰ هزار نفر از مزایای طرح تحول نظام سلامت، از شروع طرح تاکنون، در شهرستان خوی بهره مند شده اند. ۲۷ درصد مردم خوی از برکات این طرح در بخش بستری و ۷۲ درصد مردم در بخش سرپایی، تاکنون، از این طرح استفاده نموده اند.

 

دکتر مقدم تبریزی درباره پیشرفت هتلینگ و نوسازی اکثر بخش های بستری در طول انجام طرح تحول نظام سلامت، گفت: یکی از دغدغه های مهم مراکز درمانی این شهرستان، فقدان دستگاه های CT اسکن مجهز و MRI پیشرفته بود، که در طول اجرای طرح تحول نظام سلامت، این دستگاه های مجهز تحویل بخش درمان داده شده است و مردم عزیزمان از مزایای آنها بهره مند می باشند.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این مدت علاوه بر تجهیز بیمارستان ها به وسایل جدید و پیشرفته، در بخش بهداشت نیز کارهای بسیار مهمی انجام شده است که این اقدامات شامل: تجهیز ۳۰ باب خانه بهداشت، ۱۵ باب مرکز خدمات جامع سلامت، ۱۱ باب محل اسکان پزشکان، ۶ باب پایگاه سلامت و تجهیز، ۵ باب مرکز خدمات جامع سلامت به خدمات دندانپزشکی، احداث ۲۹ باب خانه بهداشت، ۴ باب مرکز خدمات جامع سلامت و ۳ باب پایگاه سلامت شهری و همچنین تعمیرات اساسی مراکز دیگر می باشد.

 

گفتنی است در نماز جمعه این هفته شهرستان خوی، به مناسبت هفته سلامت، چادرهای سلامت در محوطه اجرای مراسم نماز جمعه برپا شد و به نمازگزاران و مراجعه کنندگان خدمات بهداشتی درمانی ارائه شد. در این راستا تعداد ۴۵۰ مورد اندازه گیری فشار خون و تن سنجی انجام شده و ۲۰۰۰ عدد پمفلت در رابطه با انواع بیماری ها بین نمازگزاران، توزیع شد.

 

انتهای پیام/