به گزارش پایگاه تحلیلی خبری آذرباخیش دیروز عصر حوالی ساعت ۱۹ بود که در بازارچه مرزی شهر خوی (روبروی دانشگاه مطهری) بودم کهآمبولانسی آژیرکشان با سرعت به سمت جاده سلماس میشتافت.

از قضا من هم بعد از دقایقی برای بررسی موضوعی به سمت شهرک صنعتی خویحرکت کردم. از دور خودرو‌های پلیس راه را دیدم که در کنار جاده ایستاده و تعدادی نیز در یک بخش از جاده مقابل شهرک صنعتی جمع شده بودند.

از تعدادی از حاضرین پرسیدم چه شده است؟ گفتند یک کامیون با یک موتوسیکلت که ۲ نفر سرنشین داشت تصادف شدید و دلخراشی داشتند و جراحات بسیار شدید بود.

آن‌ها انتقاد بجا و قابل تاملی درباره امداد رسانی ۱۱۵ خوی داشتند اینکه: آمبولانس فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ از زمان تماس تا رسیدن به محل حادثه حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه طول کشیده است و چرا باید آمبولانس از اهالی روستا‌های اطراف دیرتر به محل حادثه برسد؟ این درحالی است که در شهرک صنعتی خوی پایگاه اورژانس ۱۱۵ موجود است!

پس از شنیدن سخنان بغض آلود همشهریانم، موضوع را بررسی نمودم و متوجه شدم پایگاه اورژانس ۱۱۵ شهرک صنعتی خوی از اواخر خرداد ماه سال جاری تعطیل و غیر فعال است!

لذا این تعطیلی “پایگاه ۱۱۵” زنگ خطر جدی در بحث امداد رسانی در آن بخش از شهرستان خوی است؛ و اساتید بزرگوار در بحث فوریت‌های پزشکی به خوبی آگاهند که؛ حضور به موقع ماموران متخصص و پرتلاش اورژانس پیش بیمارستانی در محل حادثه و شروع درمان، یکی از مهمترین عوامل نجات جان بیماران و آسیب دیدگان است و ثانیه ها در نجات انسان تاثیرات حیاتی دارند.

 پایگاه اورژانس ۱۱۵ شهرک صنعتی خوی خدمات بسیار ارزنده و قابل تقدیری در بحث امدادی و درمانی برای مصدومان جاده‌ای و حتی اهالی روستا‌های آن منطقه در بروز بیماری‌ها و حوادث اورژانس (اورژانس‌های: قلبی، تنفسی، زنان و زایمان و…) داشته است و اهالی روستا‌ها از وجود این نعمت بزرگ در آن منطقه قدرشناسی میکردند و تحمل خلاء این نعمت بزرگ برایشان سخت و دشوار بود.
انتهای پیام/ امیرعلی موسوی