به گزارش آذرباخیش مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی گفت: عملیات آواربرداری یک هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی مناطق زلزله‌زده خوی پس از حدود هفت هفته فعالیت در این شهرستان پایان یافت و اکنون این عملیات فقط به‌صورت لکه‌گیری در حال انجام است.

جعفر برزگر افزود: در این مدت، یک هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی مشمول تخریب و احداث در مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی آواربرداری شده است.

وی اضافه کرد: ۱۶۳ دستگاه ماشین‌آلات سنگین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سایر دستگاه‌های خدمات‌رسان آذربایجان غربی از روزهای ابتدایی پس از زمین‌لرزه ۵.۹ ریشتری در منطقه مستقر بودند و عملیات آواربرداری با استفاده از آنها انجام می‌شد.

به گفته وی، طی روزهای آتی، عملیات آواربرداری به‌صورت لکه‌گیری در مناطق زلزله‌زده خوی انجام می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی ادامه داد: باتوجه‌به تأمین مصالح ساختمانی از جمله میل‌گرد و سیمان رایگان، اسکلت‌های فلزی، آجر و بلوک‌های سقفی هم‌زمان با عملیات آواربرداری، کار بازسازی واحدهای مسکونی در مناطق زلزله‌زده خوی آغاز شده و تاکنون در ۱۲۷ واحد مسکونی عملیات بتن‌ریزی فونداسیون به اتمام رسیده است.

برزگر ادامه داد: با نصب ۴۹ اسکلت فلزی، عملیات دیوارچینی و بتن‌ریزی سقف در مناطق روستایی انجام و دیوارچینی ۶ واحد مسکونی به همراه اجرای سقف سه واحد مسکونی به پایان رسیده است.

وی اظهار کرد: ابلاغ دستور کارهای تعمیرات در مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی به‌سرعت ادامه دارد و این دستور کارها تاکنون به ۲۲ هزار و ۸۹۷ واحد مسکونی در مناطق شهری و روستایی زلزله‌زده شهرستان خوی برای تعمیر و سکونت شهروندان ابلاغ شده البته در سطح روستاها و شهر فیرورق به اتمام رسیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی گفت: واریز کمک بلاعوض‌ دولت به واحدهای تعمیری به‌حساب مالکان این واحدها در مناطق زلزله‌زده آغاز شده و از مجموع ۲۲ هزار و ۸۹۷ واحد مسکونی که دستور کارهای تعمیرات برای مالکان آنان ابلاغ شده، فرایند پرداخت کمک بلاعوض ۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی به‌حساب مالکان انجام شده است.

برزگر یادآور شد: مصالح ساختمانی از جمله سیمان و میل‌گرد موردنیاز جهت شروع عملیات پی‌کنی و بتن‌ریزی از محل اعتبارات داخلی بنیاد مسکن تأمین و در اختیار واحدهای مسکونی روستایی آواربرداری شده قرار گرفته است.

انتهای خبر/